
Czym jest wykańczanie krawędzi
Mając kawałek drewna i trochę wody, która zmiękczy włókna skóry, jesteśmy w stanie tarciem i naciskiem ułożyć i zbić te włókna, co pozwoli na uzyskanie równiejszej i już bardziej odpornej na uszkodzenia mechaniczne krawędzi. Możemy zastosować do tego gumę tragakantową, która wtopi się we włókna, wypełni przestrzenie między nimi i stworzy sklejoną zbitą masę. To już kolejny krok wzmacniający, ale idźmy dalej. Możemy następnie nałożyć wosk, który stworzy na powierzchni wodoodporną warstwę, która dodatkowo zwiększy połysk.
Finalnym krokiem w ewolucji naszego procesu, jest użycie specjalnego środka, który ma to wszystko w sobie. Zawiera kombinację np. żywic działających jako spoiwo, wosków uszczelniających powierzchnię nadając wodoodporności oraz substancji poślizgowych ułatwiających pracę gładzikiem.
Krawędzie krawędzi
W wielu sytuacjach pozbywamy się ostrego kantu przedmiotów, ponieważ jest mniej komfortowy w dotyku i zdecydowanie łatwiej go uszkodzić. Stąd fazowanie, czyli ścinanie i zaokrąglanie tej krawędzi jest często stosowanie np. w meblarstwie.

To samo potrzebujmy uzyskać na krawędziach skóry. Po pierwsze ze względu na wspomniane bezpieczeństwo i komfort, ale też ze względu na metodę wykańczania, czyli tarcie i docisk. Bez ścięcia krawędzi, wydarzy się coś takiego

Potrzebujemy ściąć te krawędzie, co zapobiegnie ich odkształceniu. Przykładając gładzik z odpowiednim rowkiem, będzie on podczas pracy dociskał krawędź z każdej strony.

Do ścięcia tych krawędzi używa się narzędzia powszechnie znanym jako fazownik, angielska nazwa to edge beveler. Jest to proste narzędzie z ostrzem i prowadnicami po po bokach, które pomagają ścinać równy pasek materiału. Dobre fazowniki to nie jest tania sprawa, więc na początek śmiało można korzystać z papierów ściernych. Oczywiście potrwa to dłużej, ale jak się nie ma co się lubi, to się używa tego na co nas stać. Ważne tylko jest, by papierem pocierać w jednym kierunku, w stronę krawędzi. Czyniąc odwrotnie sami postrzępimy skórę.



Inne zastosowania gładzika
- Wood slicker też się świetnie nada do wygładzania mizdry. Możesz do tego użyć zaokrąglonej główki bądź rączki.
- Po sklejeniu i zszyciu kieszeni np. portfela, użyj rączki, żeby rozepchać kieszenie. Dzięki temu oderwiesz sklejone miejsca poza szwem. Nadasz mu tez trochę objętości, kieszenie nie będą tak płasko przytulone do siebie.
- Jeśli formujesz skórę na mokro, użyj gładzika by uzyskać takie wgłębienia i kształt jaki potrzebujesz. Tutaj właśnie dobrze wypolerowany gładzik jest niezbędny, żeby nie porysować skóry.
Inne formy gładzika
Gładzik może przybierać różne formy, zasada działania jest jednak ta sama. Wybór jest tylko kwestią preferencji .Wyjątkiem jest nakładka na dremel czy wkrętarkę, której znacznie przyspiesza pracę, ale wymaga też dużej ostrożności.


Dlaczego warto
Ładne wykończenie krawędzi to kluczowy detal w projekcie. W niekótrych przypadkach, może zależeć Ci na osiągnięciu tego surowego efektu i będzie to właściwe, ale w wielu innych estetyczne zabezpieczenie krawędzi, zdecydowanie wzbogaci produkt. Prócz aspektów praktycznych, pokazuje dbałość i dodaje elegancji. A teraz idź i twórz! 🙂