Taniej niż możesz przypuszczać
Z czasem możesz inwestować w lepsze narzędzia, ale wiele czynności możesz wykonać na bardzo przyzwoitym poziomie za niewielkie pieniądze
Cięcie
Jedną z zalet skóry jest jej wytrzymałość, ale jednocześnie weź to przetnij. Jeszcze jak masz do czynienia z materiałem grubości 2 -3 mm. Jak spojrzysz na ceny niektórych dedykowanych noży to można się szybko zniechęcić. To co jest jednak najważniejsze to ostrość. Jeśli kupisz dobrej jakości nóż z ostrzem łamanym za kilka złotych i będziesz regularnie odłamywał kolejne segmenty, czy nawet przepolerujesz ostrze na kawałku skóry to nadal będziesz w stanie komfortowo pracować. Zerknij na ten nóż od fiskarsa, niewielkie pieniądze, a zdecydowanie spełni zadanie.


Otwory pod szew
Korzystanie z wybijaków kusi wygodą. Przykładasz do skóry, bum młotkiem i mamy dziury. W uproszczeniu tak to działa. Nie jest jednak niczym specjalnie trudnym, wyznaczenie radełkiem za kilka złotych miejsc pod otwory i zrobienie ich szydłem za kolejne kilka złotych. Tak na prawdę, to wyznaczenia miejsc można użyć widelca. Cokolwiek posiada stały rozstaw punków. Zamiast szydła można użyć gwoździa, ale już nie przesadzajmy 🙂
By równo poprowadzić linię szwu, możesz przyłożyć linijkę wzdłuż krawędzi i potem trzymając szydło niemal położone, stworzyć wgłębienie. Takie ułożenie sprawi, że szpic nie będzie się wbijał w skórę, a to bardziej jego gładki bok stworzy rowek w skórze.

Mata do cięcia
Podłoże na którym swobodnie możesz ciąć, jest niezbędne. Nie wszystkie materiały się nadadzą na takie podłożę, bo nawet jeśli jest to coś czego nie potrzebujesz i możesz to porysować, to trzeba pomyśleć o nożu. Twarde powierzchnie doprowadzą do znacznie szybszego stępienia ostrza. Nie zapominaj jednak o starej, dobrej desce do krojenia. Miej tylko na uwadze czy na Twojej konkretnej desce, nie powstają zadziory, które mogą porysować skórę.


Konik rymarski
Do przytrzymywania produktu podczas szycia, wykorzystuje się konik rymarski. Jest najczęściej konstrukcja drewniana, której ramiona są ściągane śrubą.
Możesz zamiast niego użyć książki. Wsuń np. portfel między strony, książkę złap kolanami i śmiało możesz działać.

Fazowanie krawędzi
Do ścinania krawędzi wykorzystuje się fazownik (edge beveler), który też do najtańszych na początku nie należy. Śmiało możesz jednak podobny efekt uzyskać papierami ściernymi. Dzięki fazowaniu krawędzi, nie będą one się potem odwijały podczas polerowania tworząc tzw. grzybek.
Zwróć jednak uwagę, by zbierać materiał w odpowiednim kierunku

Wykańczanie krawędzi
Jeśli nie masz środka do krawędzi, to możesz zastosować zwykłą wodę, zmiękczy włókna skóry i ułatwi polerowanie. Zamiast gładzika możesz użyć bok jakiegoś markera. Zwilż krawędź, po czym pocieraj ją markerem, bądź innym gładkim przedmiotem. Proces powtórz kilka razy, aż uzyskasz satysfakcjonujący efekt.
